Festiwal dniem i nocą

krakowskie biuro festiwalowe

Na początku tego roku krakowscy radni zgłosili poprawkę do budżetu Miast, która zakładała spore obniżenie wydatków na działalność festiwali. Pod wpływem protestów radni wycofali się ze swoich propozycji. Niewiele jednak brakowało, by to z czym Kraków jest od wielu lat tak mocno identyfikowany, czyli feria festiwali, straciło swoje podstawy.

Od pierwszych dni stycznia aż po Sylwestra niemal każdego dnia można w Krakowie trafić na wydarzenie związane z jakimś festiwalem. W Krakowie organizowanych jest ponad sto różnych imprez tego rodzaju. Nie sposób nie tylko wymienić je wszystkie chociaż, ale też nawet klarownie pogrupować. Dotyczą tak różnorodnych dziedzin jak muzyka, film, teatr, taniec, podróże, architektura, religia, filozofia, ekologia… Okazuje się, że nie ma chyba takiej dziedziny naszego życia, która nie mogłaby poddać się festiwalowej adaptacji – jest nawet Festiwal Pierogów.

Instytucją, która zajmuje się koordynacją najliczniejszej grupy festiwali w Krakowie jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, które działa od 1997 r. Powołano je z myślą o przygotowaniu szeregu imprez kulturalnych w związku z przyznaniem Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2000. Po pięciu latach działalności Biura okazało się, że doświadczenie, wiedza i kontakty zdobyte w trakcie tych przygotowań są bezcenne dla organizowania prestiżowych i masowych imprez w Krakowie. Dlatego podjęto decyzje o kontynuowaniu działalności Biura.

Obecnie prowadzi ono wiele różnych projektów, do najbardziej znanych imprez organizowanych prze KBF należą: Misteria Paschalia – europejski festiwal poświęcony muzyce renesansu i baroku, Sacrum Profanum, Opera Rara, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Festiwal Muzyki Filmowej, Coke Live Festiwal, Selektor Festiwal.

Poza Krakowskim Biurem Festiwalowym także rozmaite fundacji i stowarzyszenie od lat organizują znane i lubiane na całym świecie imprezy i wydarzenia, a wśród nich Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena czy Festiwal Filmu Niemego.
Kilkudziesięcioletnią renomą cieszą się Zaduszki Jazzowe (od 1954 r.), Krakowski Festiwal Filmowy (od 1961 r.), Muzyka w Starym Krakowie (od 1975 r.). Ogromne tłumy gromadzi też od lat Festiwal Kultury Żydowskiej. Od kilku lat Kraków stara się rozbudzić kulturalnie i mieszkańców, i turystów organizując tzw. Krakowskie Noce. Pomysł opiera się na bezpłatnym udostępnianiu do zwiedzania muzeów, kościołów, instytucji kulturalnych. W ramach Nocy Teatrów można – również bezpłatnie – obejrzeć przedstawienia teatralne, a podczas Nocy Jazzu wysłuchać koncertów znanych muzyków. W 2011 r. zorganizowano pierwszą edycję Nocy Poezji.